Apple uvedl Intel Silicon, aby uvolnil cestu svým interním procesorům …

Tento týden společnost Apple oznámila plány na vybavení některých počítačů Mac interním procesorem ARM. Tato změna končí čtrnáct let důvěry společnosti Apple v procesorovou platformu Intel.

Historie procesoru Apple

Není to poprvé, co Apple přepnul mezi architekturami. Dlouholetí fanoušci si budou pamatovat pohyb procesoru Motorola 68000 v 90. letech a v roce 2005 společnost rozdělila PowerPC ve prospěch společnosti Intel. Jen o sedm měsíců později představila společnost Apple na veletrhu MacWorld Expo 2006 svoji první sestavu počítačů Mac s procesorem Intel. To byla rychlá změna sama o sobě. Od té doby však počítačový svět významně dospěl a je čas, aby se zákazníci a profesionálové pevně usadili v klíčových táborech. Ty se točí hlavně kolem softwaru, včetně spoléhání se na balíčky od Microsoftu, Adobe a dalších. Architektura Intel x86 také umožňuje duální zavedení bootovacích a linuxových distribucí.

Počítače Mac vyrobené z Apple křemíku mohou poskytnout skvělé místo ve výkonu a spotřebě energie pro stolní počítače a notebooky. Obrázek na obrazovce s laskavým svolením Apple

Většina uživatelů Mac se na drtivou většinu své činnosti spoléhá na MacOS. Vokální menšina se však bude divit, jak tento přechod ovlivní jejich schopnost spouštět kritické aplikace. Prodej paže profesionálům (a některým studentům) bude těžší než předchozí architektury. Apple má na uplatnění nároku půl roku. S macOS Big Sur dnes mohou vývojáři macOS začít psát aplikace Arm pomocí Xcode 12 beta. 13,3palcový MacBook Pro a iMac obdrží nový procesor A12Z do konce roku. Zbývající počítače Mac budou postupně přecházet do roku 2021.

Problémy společnosti Intel se závodem společnosti Intel s Apple byly silné, ne-li zcela bezproblémové. Zákazníci společnosti Apple se často střetávají s oběma společnostmi kvůli bezpečnostním zpožděním procesorů nové generace. Není to úplně neobvyklé, že se Macy vracejí ze svých protějšků Windows k generaci CPU. Toto spoléhání se na rychlost Intelu bylo omezením a každá další generace Intel zaznamenala pokles výkonu, ne zcela anomální, i když kupující očekávali více. Tradiční vývojový cyklus procesorů Intel typu „click-and-plug“ se změnil. Od uvedení trhu Sandy Bridge v roce 2011 se společnost Intel neustále snaží navrhnout takové obrovské zisky v surovém výkonu a efektivitě. Nedostatek silné konkurence také umožnil společnosti udělat vavříny.

Společnost AMD předčila společnost Intel Today a dostihla svého hlavního konkurenta AMD Intel. Představení Ryzen a Threadripper pomohlo AMD vyrovnat nebo porazit Intel, pokud jde o výkon na watt, tak proč si místo toho nezvolit AMD? Musíme přijmout několik známých neznámých. Přestože AMD je pro spotřebitele obecně tou nejlepší volbou, nevíme, jak se to liší v měřítku. Požadavky společnosti Apple mohou být příliš vysoké, náklady příliš vysoké nebo nedostatečná výrobní kapacita. Možná Apple prostě nemohl vyjít s AMD.

Apple’s Eye of Security Zabezpečení bylo vždy jedním z hlavních zájmů společnosti Apple. Zranitelnosti Meltdown a Specter způsobily, že se společnosti snažily najít opravu. Apple a další museli implementovat svá vlastní řešení při spolupráci se společností Intel na dalších změnách kódu.

Pomalý přechod od společnosti Intel Nakonec byl přechod pomalý. François Piednoël, bývalý hlavní inženýr společnosti Intel, říká, že přechod zahájily hlavní problémy s QA u CPU Skylake. Netrvalo dlouho a Apple si stěžoval na chyby a další problémy. Toto je však slovo inženýra. V každém případě Apple za tři roky urazil dlouhou cestu, povzbuzenou významnými vylepšeními v čipech řady A.

Časová osa aktualizací SoC společnosti Apple. Obrázek na obrazovce s laskavým svolením Apple

Nejnovější čip Bionic A13 předčí Intel i7-8565U od Geekbench 4 v jednojádrovém a vícejádrovém výkonu. I když jsou výsledky působivé, tato čísla se ne vždy rovnají výsledkům z reálného světa.

Přehled ramen a A12Z

Protože Apple používá řadu A na iPhone, iPod Touch a iPad, přijetí této architektury pro Mac pomůže s konzistencí. Tato jednotná platforma umožňuje vývojářům snadno vytvářet nové aplikace. Binární soubory Universal 2 společnosti Apple umožní aplikacím pracovat s Arm a Intel.

Klíčové vlastnosti nového procesoru Arm založeného na společnosti Apple

Klíčové vlastnosti nového procesoru Arm založeného na společnosti Apple. Obrázek na obrazovce s laskavým svolením Apple

Obchod s aplikacemi v současné době zaostává v dostupnosti aplikací, a to především kvůli fragmentaci operačního systému a struktuře poplatků společnosti Apple. Tento kombinovaný vývoj s možnými změnami zásad by mohl být přínosem pro publikování v App Store. Apple má se službami a dětskými hřišti těžké časy, takže to není překvapující.

Účelem interních CPU a GPU Cílem společnosti Apple je vytvářet CPU (a interní GPU) s bezkonkurenčním výkonem na watt. Na prezentaci WWDC 2020 vysvětlil Johny Srouji, viceprezident hardwarového inženýrství, filozofii vývoje modelu A12Z. Zatímco notebooky tradičně fungují pro úsporu energie, stolní počítače fungují lépe s vyššími požadavky na napájení. Srouji tvrdí, že Apple vyrábí procesory, které se tomuto kompromisu vyhýbají a dosahují výjimečného výkonu při konzervativní spotřebě energie. Údaje o výkonu řady A společnosti byly dostatečným důvodem ke změně.

Apple SoCs in Development Apple’s SoCs will also contain a long list of packaged technologies. To je možné díky těsné integraci hardwaru a softwaru. Mezi hlavní výhody patří: Akcelerátory strojového učení Neurální engine Pokročilá správa napájení Bezpečné nasazení (přizpůsobeno předchozím zařízením) Vysoce výkonná a vysoce účinná jádra procesoru Vysoce výkonný grafický procesor (užitečné pro hry a robustní aplikace) Navržený pozoruhodný tým hardwaru Jedno řešení, které se hodí do každé situace spíše rodina SoC řady A. Tento přístup vám pomůže doladit konkrétní výkon zařízení. Srouji má také pokroky ve zpracování obrazu a zpracování obrazu. Zatímco se očekává, že globální trh strojového učení do roku 2022 poroste každoročně o 44%, společnost Apple staví Mac jako světovou platformu pro vývoj strojového učení (ML), což usnadňuje provozování prostředí Apple, Linux a Docker s A12Z a jeho nástupci.

Klíč je v jádru

Výhoda Apple Arm byla vždy v jádru. Stejně jako jeho předchůdci bude A12Z obsahovat sady výkonových nebo efektivních jader, které jsou povoleny na základě jednotlivých úkolů. Integrovaná jádra GPU jsou také povolena pro graficky bohaté výpočty. Zpráva o ověření notebooku později ověřená TechInsights odhalila extrémní podobnosti mezi konfigurací GPU iPadu Pro A12X a A12Z:

Side-by-side srovnání Apple A12X a A12Z

Side-by-side srovnání Apple A12X a A12Z. Obrázek s laskavým svolením TechInsights

A12X i A12Z mají osm jader GPU. A12X má však pouze sedm aktivních jader. V A12Z je jich osm. Vidíme, že A12Z není ve svém provozu úplně nový – vynikající důkaz koncepce pro Apple s některými dalšími grafickými schopnostmi. Sada Developer Migration Kit obsahuje A12Z a 16 GB Mac Mini. DATOVÉ ÚLOŽIŠTĚ. Tento čip je kompatibilní s hardwarem, který se obvykle nachází v přenosných a stolních počítačích.

Budoucí výroba

Prognóza přechodu ze série A vypadá slibně. Apple sází na svůj úspěch; Koneckonců, A13 Bionic je stokrát silnější než A4. IPad Pro také nabízí více než 1 000krát lepší grafický výkon než před deseti lety. Proč by se tyto výhody neměly vztahovat i na Mac? Společnost vyrábí čipy Arm roky a za poslední desetiletí více než dvě miliardy. “Prodeje iPhonů, iPadů a Apple Watch společně zastínily tržby Mac. Byly také vyrobeny miliardy koprocesorů.” Výroba v tomto měřítku by tedy měla být jednoduchá, Apple bude v blízké budoucnosti čelit mnoha otázkám. Lepší odpovědi můžete poskytnout tím, že uděláte to, co děláte vždy nejlépe – tím, že vytvoříte SoC a software, který bude fungovat společně.