Číslo 11 pro Android Marshmallow

1. Povolte konfigurátor uživatelského rozhraní systému

Z tohoto konfigurátoru můžeme upravovat některé možnosti ve stavovém řádku a klávesové zkratky, které se zobrazují na oznamovacím panelu. Jak jsme vysvětlili v jiném článku, je také možné zobrazit procento baterie uvnitř ikony, aniž byste museli posouvat dolů oznamovací lištu.

To umožňuje konfigurátor uživatelského rozhraní systému. / © ANDROIDPIT

Tato ikona se zobrazuje v nastavení, ale musí být nejprve povolena. Chcete-li to provést, musíte posunout oznamovací lištu, dokud neuvidíte matici nastavení. Opakovaně klikejte na matici a uvidíte, že se začala točit. Když zvednete prst, příkazový řádek potvrdí, že nová nabídka byla aktivována.

2. Spusťte Asistenta Google z odemykací obrazovky

Možná jste si nevšimli, ale nyní je možné vstoupit do Asistenta Google, aniž byste museli telefon odemykat. Ikona mikrofonu v levém dolním rohu je zkratkou pro tento režim.

Při vypnuté obrazovce jednoduše přejeďte telefonem zleva doprava. Uvidíte, jak kruh kolem ikony mikrofonu roste a nakonec se otevře Google Assistant.

3. Změňte výchozí aplikace

Odkaz na tweet lze otevřít několika způsoby: aplikace Twitter, Chrome, Explorer … V jakékoli jiné verzi systému Android se vás systém zeptá, kterou z nich chcete použít, proces je značně zjednodušený. Marshmallow, ale stále je možné zvolit, který z nich je výchozí. Hlavním problémem je, že pokud zvolíte možnost „Vždy“, bude vybraná aplikace ta, která tato připojení otevře.

Tento proces lze změnit přístupem k zde umístěnému správci aplikací. Nastavení> Aplikace> Výchozí aplikace. Zde uvidíte akce, pro které je vyžadována výchozí aplikace.

V takovém případě lze službu SMS spravovat pomocí služby Hangouts nebo Messenger. / © ANDROIDPIT

4. Zkontrolujte využití paměti RAM

Jednou z nejzajímavějších možností Android Marshmallow je možnost vidět využití paměti RAM používané různými procesy. Jít Nastavení> Paměť> Paměť používaná aplikacemi.

Zvykněte si na tuto část, abyste pochopili, jaké je běžné použití každé aplikace, a zjistěte, kdy aplikace spotřebovává více paměti, než by měla.

5. Povolte skrytou hru pro Android Marshmallow

Stejně jako Lollipop má Android Marshmallow svou vlastní skrytou hru. Aktivace se provádí stejným způsobem jako v předchozí verzi: git Nastavení> Informace o telefonu a opakovaně klikněte na „Verze pro Android“.

velikonoční vajíčko marshmallow 3

Tentokrát je velikonoční vajíčko jednodušší. / © ANDROIDPIT

Letošní tajná hra je jednodušší než v Lollipopu, protože vzdálenost mezi překážkami je větší a umožňuje nám pohybovat Androidem volněji.

6. Vypněte náhled oznámení

Náhled oznámení je malé okno, které se zobrazí v horní části obrazovky. Někdy může být tento druh oznámení nepříjemný, pokud hrajeme multimédia nebo má k telefonu přístup někdo jiný.

Chcete-li tuto možnost vyloučit, přejděte na: Nastavení> Zvuk a oznámení> Oznámení aplikací a vyberte aplikaci, jejíž náhledy nechcete vidět. Jakmile jste uvnitř, deaktivujte možnost „Náhled oznámení“.

7. Získejte absolutní kontrolu nad oprávněními aplikace

Možná už víte, že jednou z inovací společnosti Marshmallow je nyní úprava oprávnění aplikace. Něco, co lze udělat individuálně, přejděte na adresu Nastavení> Aplikace a výběr aplikace, jejíž oprávnění chceme upravit. Při prvním otevření aplikace se systém zeptá, zda můžeme povolit určitou část telefonu.

oprávnění aplikací marshmallow

Upravte všechna oprávnění aplikace rychleji. / © ANDROIDPIT

Existuje ale zajímavější způsob, jak mít kontrolu nad oprávněními, a je to obecný pohled na aplikace, které přistupují ke všem datům v telefonu. Chcete-li to provést, přejděte do Nastavení> Aplikace a klikněte na kolečko, které se zobrazí nahoře. Nyní přejděte do části „Oprávnění aplikací“ a rozhodněte, kterým aplikacím můžete udělit přístup ke každé části telefonu.

8. Odinstalujte aplikace z počítače

Pokud jste si toho nevšimli, již nemusíte mazat konkrétní aplikaci v nabídce aplikací. Pokud máte zástupce na domovské obrazovce, můžete aplikaci odtud odstranit.

Podržíte-li prst na aplikaci na ploše, uvidíte v horní části dvě možnosti: „Odstranit“ a „Odinstalovat“. První se používá k odstranění zástupce jako v minulosti a druhý odinstaluje aplikaci.

9. Přidejte hosta

Pro ty, kteří přicházejí z Android Lollipop, to nebude novinka, protože to bylo možné již v předchozí verzi. Je hezké vidět, že Google se této možnosti nezbavuje.

Chcete-li přidat hosta, stáhněte si oznamovací lištu a klikněte na ikonu vpravo nahoře. Pokud váš telefon bude nějakou dobu používat někdo jiný, vyberte možnost „Přidat uživatele“ nebo „Přidat hosta“. Tím zabráníte zobrazování oznámení z vašich aplikací, když je druhý uživatel používá.

10. Rozhodněte, která aplikace otevře každý odkaz

Když otevřete nějaký odkaz, Android se někdy zeptá, kterou aplikaci chcete otevřít. Odkaz na portál IMDb lze například otevřít pomocí prohlížeče Chrome nebo aplikace na stránce, pokud je v systému nainstalován. S Androidem Marshmallow můžete rozhodnout, které aplikace otevřou, které odkazy.

Rozhodněte, které aplikace otevřou související odkazy. / © ANDROIDPIT

Jít Nastavení> Aplikacea zadejte pravé horní kolo. Přejít na ‘Odkazy na aplikace’. Zde uvidíte seznam aplikací, které otevírají jednotlivé typy připojení. Můžete se například rozhodnout, zda chcete otevřít odkaz na mapu Map Google pomocí aplikace Mapy nebo pomocí prohlížeče.

11. Nechte některé aplikace ignorovat režim spořiče baterie

Android Marshmallow přináší nejen režim spořiče baterie, který je již součástí Lollipop, ale také přichází s režimem Doze, díky němuž telefon lépe využívá nečinný čas a šetří baterii. Některé aplikace nyní mohou optimalizaci baterie ignorovat.

Pokud půjdeš Nastavení> Baterie> Optimalizace baterie (horní nabídka) Vstupíte do nabídky, kde si můžete vybrat, které aplikace mohou obcházet režimy spořiče, běží na 100%, ale šetří méně baterie. Je to užitečné, pokud chceme dostávat všechna oznámení pro konkrétní aplikaci.