Jak flashovat ROM

Varování: Zatímco postupy, které zobrazujeme, jsou vždy zkontrolovány, aby byla zajištěna maximální bezpečnost, jakákoli akce zahrnující přístup root může potenciálně způsobit problémy. Ani AndroidPIT, ani já nejsme zodpovědní za jakékoli vzniklé škody.

Požadavky

K instalaci ROM potřebujeme 4 položky, které uvidíme podrobně. Vysvětlíme také, jak je získat:

 • Bootloader odemčen
 • ROOT oprávnění
 • Speciální záchrana
 • ROM

Naučte se, jak flashovat ROM od nuly. / © ANDROIDPIT

1. Zavaděč

Co je tohle?

Zavaděč nebo správce zavádění je první program, který se spustí, když zapnete zařízení těsně před spuštěním operačního systému Android. Nejprve se zdá, že se Android spouští, ale můžeme získat přístup k obnovení pomocí kombinace kláves. Pokud se chcete dozvědět více, můžete si přečíst, co je Bootloader zde.

První věcí je odemknutí bootloaderu. / © ANDROIDPIT

K čemu to je?

Jeho účelem je ovládat a spouštět operační systém Android nebo jiný obsah jiného oddílu. Většina výrobců zavaděč uzamkne, aby mohl bootovat pouze s autorizovaným firmwarem s vlastním digitálním podpisem. To samozřejmě zabrání načtení dalších ROM nebo obnovy. Chcete-li odemknout bootloader, vše, co potřebujete, je vyhledávání na internetu a za pár minut se naučíte, jak to udělat na vašem zařízení.

Jak odemknout bootloader

Postup odblokování se obvykle provádí pomocí příkazů adb a může být problémem pro méně zkušené uživatele. Existují různé postupy v závislosti na různých výrobcích a mohou také záviset na některých konkrétních terminálech. Zde je příklad, jak otevřít bootloader na Moto X.

2. Kořen

Co je tohle?

Termín root pochází ze světa Unix / Linux a označuje uživatele s plným oprávněním ke správě systému.

kořen xperia

Celé zařízení můžete ovládat pomocí root. / © ANDROIDPIT

K čemu to je?

Používá se k úpravě systémových souborů a parametrů. Můžete změnit věci, které byly dříve nepřístupné, jako je vyloučení aplikací, které jsou ve výchozím nastavení, overlock procesoru a nakonec ovládat vše, co systém spravuje. To samozřejmě otevírá dveře nekonečným aplikacím, které je třeba rootovat.

Získejte oprávnění uživatele root

Existují různé způsoby, jak získat oprávnění uživatele root, a to buď prostřednictvím aplikací, nebo pomocí počítače. Zde je příklad, jak rootovat Moto G.

Zkontrolujte oprávnění root

Je důležité zkontrolovat pomocí aplikace Root Checker, abyste ověřili, že proces byl dokončen dokonale. Můžete si jej stáhnout z Obchodu Play kliknutím na tento odkaz.

Kontrola kořenového přístupuNainstalujte si na Google Play

3. Soukromá záchrana

Co je tohle?

Obnova je něco jako Windows BIOS. Jedná se o speciální sekci, která nám umožňuje provádět některé choulostivé operace. Pokud tomu výrobce nebrání, všechna zařízení Android mají základní verzi, ke které lze přistupovat pomocí kombinace kláves (nejběžnější je současné stisknutí tlačítka pro zvýšení a zvýšení hlasitosti, když je smartphone vypnutý). Více informací o zotavení najdete zde.

screenshot obrazovky obnovy clockworkmod 1

ROM Manager a ClockworkMod Recovery. / © ANDROIDPIT

K čemu to je?

Pomocí nástroje Obnova je možné provádět určité akce, z nichž nejdůležitější je obnovení továrního nastavení, což je velmi užitečné, když telefon již není přístupný kvůli některým chybám v systému kvůli poškození podkladových souborů. Mezi další funkce zahrnuté v procesu obnovy může patřit čištění mezipaměti, vytváření záložních kopií systému nebo instalace nové ROM.

Jak nainstalovat vlastní obnovení

Poté, co se ujistíme, že máme oprávnění uživatele root, musíme zvolit vlastní zotavení, které chcete nainstalovat, a to díky Root Checker. Nejznámější jsou ClockworkMod Recovery a TWRP Recovery, oba velmi dobré, ale já osobně dávám přednost starému. Chcete-li začít, stáhněte si z Google Play aplikaci pro obnovení podle vašeho výběru:

Správce ROMNainstalujte si na Google Play

TWRP Manager (vyžaduje ROOT)Nainstalujte si na Google Play

Otevřete aplikaci a vyberte možnost „Flash ClockworkMod“ nebo „Instalovat TWRP“. Chvíli počkejte a do vašeho zařízení bude nainstalována vlastní obnova

4. ROM

Co je tohle?

ROM (Read Only Memory) je systémový obraz zařízení. Obsahuje celý operační systém, v tomto případě Android, a všechny aplikace a soubory, které jej doprovázejí (PDF s průvodcem zařízením, tapety, tóny atd.). Skladová ROM je výrobcem dodávaná ROM a obvykle jde o vlastní verzi standardního Androidu.

top 5 rom teaser

Dobrý katalog pro výběr ROM. / © ANDROIDPIT

Jakou ROM zvolit?

V síti se objevuje velké množství ROM pro mnoho zařízení Android. Konkrétní odpověď na tuto otázku však nelze dát, protože záleží na každém člověku. Jediné, co můžu udělat, je poradit, jak vybrat vlastní ROM.

Moje první rada: Pamatujte, že výrobce zařízení investoval čas a peníze do vývoje základní ROM, pokud se tohoto vývoje nevzdali, ale najít lépe fungující ROM bude obtížné. Pokud máte problémy s ROM a chcete najít lepší, jsou to hlavní vývojáři vlastních ROM:

 • CyanogenMod: Nejvyšší úroveň výkonu a všestrannosti.
 • MIUI: Nadměrná pozornost grafice a správě zabezpečení.
 • Paranoidní Android: Dobrý výkon a flexibilita.
 • AOKP: Interní přizpůsobení a výkon systému Android.

Jak flashovat ROM

Následující postup je určen k blikání pomocí nástroje ClockworkMod Recovery, ale kroky jsou velmi podobné všem ostatním vlastním nástrojům pro obnovení, s výjimkou drobných rozdílů v názvech možností.

Poznámka: Pokud je zotavení haptické, není nutné se pohybovat pomocí tlačítek hlasitosti v nabídkách, pouze klepnutím vyberte akci.

 1. Stáhněte si ROM a vložte ji do vnitřní paměti nebo na SD kartu.
 2. Vstupte do režimu obnovy stisknutím kombinace kláves (zvýšení hlasitosti + napájení nebo zvýšení hlasitosti + napájení + spuštění).
 3. [IMPORTANTE] Vytvořte zálohu NANdroid: Přejděte do části „Zálohování a obnovení“ a vyberte možnost „Záloha“. Počkejte, až bude hotovo, a vraťte se do hlavní nabídky.
 4. Vymažte data ve všech mezipaměti: Vyberte postupně „vymazat data“, „vymazat mezipaměť“ a „vymazat mezipaměť Dalvik“ a počkejte na dokončení jednoho procesu, než zahájíte další.
 5. Přejděte na „Instalovat zip ze sdcard“, vyberte „zvolit zip ze sdcard“ a vyberte soubor s ROM, kterou jste zkopírovali v kroku 1.
 6. Počkejte, až se proces dokončí, a restartujte smartphone pomocí funkce „restartovat nyní“. První spuštění může trvat déle než obvykle. Pokud se nespustí po přibližně 15 minutách, opakujte postup od prvního kroku.
 7. Pokud se z nějakého důvodu chcete vrátit k ROM, kterou jste měli dříve, jednoduše přejděte do vlastního Obnovení a přejděte do části „Zálohování a obnovení“ a vyberte možnost „Obnovit“.

Gratulujeme k instalaci nové ROM!

Kořen a záruka

Záruční podmínky se liší v závislosti na aktuální legislativě ve vaší zemi. V některých zemích již skutečnost zakořenění znamená ztrátu záruky. Věci jsou v Evropské unii trochu méně omezující a možná byste neztratili záruku zakořeněním. Další informace o záruce a rootování najdete v tomto článku.

Google Play obchod

Nainstalujte si aplikace Google v několika jednoduchých krocích. / © ANDROIDPIT

Při prvním spuštění zařízení s novou ROM si všimnete, že není předinstalována žádná aplikace Google. Dokonalá aplikace pro získávání dalších aplikací (Google Play) tedy také nebude. Je to proto, že se nejedná o open source aplikace. Ale nebojte se, pokud dojdete tak daleko, bude to velmi jednoduché.

 1. Stáhněte si Google Apps (gapps) pro verzi ROM pro Android a uložte je do interní paměti nebo na SD kartu.
 2. Vstupte do režimu obnovy stisknutím kombinace kláves (zvýšení hlasitosti + napájení nebo zvýšení hlasitosti + napájení + spuštění).
 3. Přejděte na „Instalovat zip ze sdcard“, vyberte „vybrat zip ze sdcard“ a vyberte soubor obsahující mezery.
 4. Počkejte, až se proces dokončí, a restartujte smartphone pomocí funkce „restartovat nyní“.

A je to, již máte plně funkční novou ROM s mnoha funkcemi, které můžete objevit.

Už jste někdy měli na svém zařízení Android vlastní ROM?