Jak převést zařízení Android na počítač se systémem Linux

Smartphony s Androidem se stávají velmi výkonnými zařízeními a snadno zvládnou aplikace, jako je většina textových procesorů, editorů fotografií a další úkoly, které běžně děláme na PC. A v tomto bodě, proč neudělat ze svého smartphonu Android skutečný stolní počítač?

Zde vám ukážeme, jak nainstalovat Linux (varianta Debianu) na zařízení Android, ze kterého můžete instalovat oblíbené programy jako LibreOffice a GIMP. A co je nejlepší, nepotřebujete rootovat zařízení, abyste to všechno mohli dělat.

Nejprve musíte jít do Obchodu Google Play a nainstalovat si aplikaci Debian noroot. Debian je operační systém založený na Linuxu, který vám umožňuje instalovat na něj bezplatný open source software, jako je LibreOffice, GIMP, webový prohlížeč IceWeasel a stovky dalších programů. Debian noroot nainstaluje Debian 7.0 Wheezy, mírně starší, ale velmi stabilní verzi Debianu, která stále dostává bezpečnostní aktualizace a může snadno instalovat programy pomocí APT (Advanced Package Tool).

Debian norootNainstalujte si na Google Play

Po stažení Debianu noroot z Obchodu Play budou všechny balíčky plně nainstalovány při prvním otevření aplikace, takže buďte trpěliví. Po dokončení můžete přetáhnout kurzor myši na desktopové rozhraní Debianu.

androidpit zapněte android na pc 4

Jakmile nainstalujete a rozbalíte Debian, budete mít plochu připravenou k instalaci stovek programů, jako je tento. / © ANDROIDPIT

Aktualizujte Debian a instalujte programy

V Debianu nejsou žádné předinstalované programy, takže si je budeme muset nainstalovat sami. Pokud jste obeznámeni s Linuxem, budete se cítit jako doma při používání terminálu s ‘apt-get’ pro získání všech programů, které potřebujete. Pokud nerozumíte ničemu, co jste právě četli, nebojte se, postupujte takto:

 • Přetáhněte kurzor myši na ikonu na ploše s názvem „Root Terminal“ a dvojitým kliknutím jej otevřete.
 • Pokud nepoužíváte klávesnici Bluetooth (doporučeno), budete muset k zadávání příkazů do terminálu používat klávesnici Android. Vytáhněte klávesnici posunutím prstu z horní nebo boční strany obrazovky, aby se zobrazila navigační tlačítka, poté klepněte na tlačítko „Zpět“ a klávesnice se okamžitě zobrazí.

androidpit zapněte android na pc 3

K instalaci programů použijte v terminálu příkaz ‘apt-get install’. / © ANDROIDPIT

 • Abyste se ujistili, že je verze Debianu aktuální, zadejte do terminálu ‘apt-get update’. Tím se nainstalují nejaktuálnější systémové a bezpečnostní sady pro Debian.
 • Po dokončení můžete pomocí terminálu zahájit instalaci softwaru. Zde jsou některé z programů, které doporučujeme, a příkazy, které byste měli zadat:
  • LibreOffice (textový procesor, tabulka atd.): Apt-get install libreoffice
  • GIMP (Úpravy obrázků): apt-get install gimp
  • Iceweasel (webový prohlížeč založený na Firefoxu): apt-get install iceweasel
 • S těmito programy můžete začít používat pracovní plochu Linux ze zařízení Android. Existují však stovky nástrojů, programů a dokonce i her, které lze získat tímto způsobem. Celý seznam najdete na oficiální stránce balíčků Debian Wheezy.

LibreOffice běží na HTC One M9 na Debianu. / © ANDROIDPIT

Připojte klávesnici a myš k zařízení Android

Připojení klávesnice a myši Bluetooth k zařízení Android je snadné. Jdi Nastavení> Bluetooth Na terminálu klepněte na „Hledat zařízení“ a ujistěte se, že myš a klávesnice Bluetooth jsou v režimu párování.

Jsou-li k zařízení připojeny dvě periferní zařízení, Debian je automaticky detekuje a umožňuje jejich použití, jako by šlo o jinou aplikaci.

Připojte monitor k zařízení Android

Vzhledem k tomu, že jste se dostali tak daleko, můžete jej také připojit k monitoru a vytvořit ze svého smartphonu skutečný stolní počítač. Tímto způsobem budete mít skutečný počítač se systémem Linux.

Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout. Pokud máte to štěstí, že máte Chromecast, stačí otevřít aplikaci Chromecast, klepnout na nabídku vlevo nahoře a potom klepnout na symbol na obrazovce, abyste získali to, co vidíte na svém Androidu, na monitor nebo televizi připojenou k Chromecastu. .

androidpit transformuje android na počítač

Adaptér Micro-USB na HDMI MHL. / © ANDROIDPIT

Druhou možností je zakoupit adaptér microUSB na HDMI MHL a kabel HDMI (pokud jej ještě nemáte). Existuje mnoho adaptérů tohoto typu a jejich ceny začínají kolem pěti eur. Musíte pouze připojit kabel a vybrat režim „Odeslat obrázek (PTP)“ v režimu „Připojení USB PC“ na vašem zařízení Android.

Již ji máte, stačí si užít Linux nainstalovaný na vašem zařízení Android a být schopen pohodlně pracovat jako stolní počítač. A bez nutnosti root.

Uvolněte všestrannost, když se ze zařízení Android stane počítač se systémem Linux. / © ANDROIDPIT

Už jste někdy používali svůj Android jako stolní počítač?