Jak se mohou dodavatelé a designéři připravit na vrácení produktů …

Polovodičový průmysl byl obzvláště těžce zasažen pandemií COVID-19 a nepomohl některým průmyslovým odvětvím, která již řeší zdravotní krizi. Před několika měsíci společnost All About Circuits diskutovala o tom, kdy se polovodičový průmysl vrátí z velkých narušení dodavatelského řetězce, ale dosud jsme neposoudili, jak by k tomuto shromáždění mohlo dojít. Zde je přehled účinků viru na dodavatelský řetězec. polovodiče a jak bude vypadat návratnost tohoto odvětví.

První dopady COVID-19 v průmyslu

Analytici Z2Data nedávno studovali, jaké faktory kombinují a vytvářejí výzvy pro výrobce polovodičů.

U některých produktů jsou delší dodací lhůty. Obrázek s laskavým svolením Z2Data

Data spolu s údaji společnosti McKinsey & Company předpovídají, že polovodičový průmysl nakonec silně oživí, i když se produkce zpomalí.

V celé Asii se komponenta zpomaluje. Jaké však byly první dopady pandemie na průmysl? Zatímco většina západního světa klasifikuje polovodičové společnosti jako základní službu tím, že jim umožňuje zůstat otevřenými, jiné výrazně zpomalily. Jedním problémem bylo, že byla zablokována většina hlavních center dodávek elektronických a mechanických komponent. brzy. Čína vyrábí čtvrtinu všech kondenzátorů globálně, 44% tyristorů a 13% paměťových komponent. Země se začala uzavírat koncem ledna a nutila nepodstatné pracovníky zůstat doma.

Mapa situací mrtvého bodu COVID-19 a průmyslových výrobních míst. Obrázek s laskavým svolením Z2Data

Japonsko a Tchaj-wan jsou další dvě přední destinace pro výrobu polovodičů. Japonsko však navrhlo pouze odstávky. Na Tchaj-wanu nedošlo k žádnému rozsáhlému uzavření obchodu a dosud bylo zaznamenáno méně než 500 případů COVID-19.

Výroba blíže k domovu Pro některé společnosti znamenalo vylepšení přiblížit provoz domů. To bylo důvodem snahy vlády USA vybudovat domorodé továrny na čipy pro Intel, Samsung a TSMC.

Zastoupení Fab 18 od TSMC, 5 nm výrobního závodu

Zastoupení Fab 18 od TSMC, 5 nm výrobního závodu. Obrázek s laskavým svolením TSMC

Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) to plánuje brzy, otevření pobočky v Arizoně. Analytici věří, že volby posílí globální dodavatelský řetězec společnosti.

Dodávka dílů měla další nevýhodu, protože různé dodací lhůty ovlivnily dodací lhůty u některých produktů z COVID-19. Podle Z2Data se dodací lhůty pro keramické kondenzátory v únoru, květnu a červnu tohoto roku zvýšily na přibližně 20 týdnů. Obdobně se od února do června zvýšily dodací lhůty pro jednotlivé polovodiče o více než 10 týdnů.

Graf ukazující, jak se doby náběhu kondenzátorů od nástupu COVID-19 zvýšily

Graf ukazující, jak se doby nástupu kondenzátorů zvýšily od nástupu COVID-19. Obrázek s laskavým svolením Z2Data

Pozitivní je, že dodací lhůty pro paměťové produkty zůstaly stabilní.

Graf ukazující, jak dodací lhůty zůstávají napříč paměťovými komponentami poměrně konstantní. Obrázek s laskavým svolením Z2Data

Zpráva uvádí, že Tchaj-wan je předním dodavatelem pevných disků. Znovuobjevení viru na Tchaj-wanu by proto mohlo mít nepříznivý vliv na dodací lhůty.

Zvyšující se poptávka po zdravotnických zařízeních Není žádným tajemstvím, že lékařský průmysl zažívá neustálý nedostatek dílů nezbytného zdravotnického materiálu, zejména fanoušků. Polovodičová značka země UMC v zemi, aby se tento problém vyřešil na Tchaj-wanu, trvá dodací lhůty pro určité polovodičové součásti používané ve ventilátorech. Tato volba zkrátila dodací dobu těchto komponent z přibližně dvou měsíců na něco málo přes měsíc. S několika součástmi se mnoho designérů po celém světě obrátilo k návrhům open source, aby si vytvořili vlastní fanoušky pomocí běžného vybavení.

Otevřený design ventilátoru založený na zařízeních CPAP

Otevřený design ventilátoru založený na zařízeních CPAP. Obrázek s laskavým svolením Github

Poptávka po polovodičových součástech ve zdravotnických zařízeních byla vysoká již před vznikem COVID-19 speciálně pro mobilní zdravotnická zařízení. Odhaduje, že trh s mobilním zdravím překročí v roce 2019 20 miliard dolarů.

Jak se mohou designéři vyhnout chybám při využívání zdrojů?

Návrháři, kteří potřebují polovodičové součástky, by měli včas a často komunikovat s dodavateli, aby získali přesné odhady doby realizace. Měli by také vyjasnit povahu svého projektu. Například společnosti mohou upřednostnit ty, kteří pracují na zdravotnických zařízeních, a získat jejich součásti dříve. Analytici Z2Data identifikovali možnou souvislost mezi prodloužením dodacích lhůt a přísnějšími vládními omezeními, takže je nezbytné nepřetržité sledování. vládní komentáře k dodavatelským řetězcům.

Sledování cenových výkyvů Zpráva Z2Data také zdůraznila cenové výkyvy, ke kterým došlo během COVID-19. Analytici však uvedli, že virus není jediným faktorem kolísání. (Rovněž uvedli, že mezi cenami nabízenými veřejnosti od distributorů a zvláštními dohodami se zákazníky často existují cenové rozdíly.)

Kolísání cen paměťových baterií. Obrázek s laskavým svolením Z2Data

Například statistiky Z2Data ukázaly pokles nákladů na pevný disk od začátku epidemie, ale nárůst kontaktů napájecího konektoru typu blade. Ceny také vzrostly u konektorů D-sub, ale pouze od poloviny dubna do června. Náklady na variabilní cívky a paměťové baterie se lišily, aby vykazovaly nárůst během koronaviru, ale odskočení se časem měnilo. Tyto součásti zdroje se výrazně liší od ceny dílů na začátku projektu od ceny v době objednávky.

Sledujte případové šrouby v regionech dodavatelů a objednávky v týmech dávkového designu by měly vědět, kde jsou jejich výrobní závody, a zkoumat možné přírůstky v těchto regionech. Toto plánování může vedoucím projektů pomoci diverzifikovat způsob získávání dílů a vyhnout se zpožděním způsobeným hroty. Je možné, že návrhové týmy budou muset upravit své rozpočty, zejména pokud se zdají zvýšení cen dlouhodobé.

Optimistická předpověď společnosti McKinsey & Company, podle níž se některá průmyslová odvětví do roku 2021 vrátí na předpandemickou úroveň

Optimistická předpověď společnosti McKinsey & Company, že některá průmyslová odvětví dosáhnou úrovně před epidemií do roku 2021. Obrázek s laskavým svolením McKinsey & Company

Návrháři mohou hledat hromadné slevy. Tím se vyhnete obavám z kolísání cen. Mějte také na paměti, že některé společnosti upřednostňují poskytování služeb svým nejdůležitějším zákazníkům. Zatímco trajektorie pandemie COVID-19 je poněkud nepředvídatelná, může být proaktivní pro dodavatele i zákazníky. Konstrukční týmy se vyhnou zpožděním dodavatelského řetězce a zkrátí dobu uvedení na trh.

Další informace o vyvíjejícím se dodavatelském řetězci se dozvíte na Industry Tech Days

All About Circuits Industry Technology Days se bude hlouběji zabývat tím, jak COVID-19 ovlivňuje dodavatelský řetězec křemíku. Zde je několik relací, které vám pomohou dozvědět se více: Vzestup virtuálního dodavatelského řetězce ve světě COVID-19 Nová norma: Vývoj produktu se zaměřením na omezená kontaktní rozhraní Přenosné nástroje ve věku COVID-19