Před deseti lety pomohla společnost Epic legitimizovat iOS jako platformu…

1. září 2010 společnost Epic Games vydala v Apple App Store ukázku technologie Citadel. Bylo to trochu nudné hrát, jen jste se procházeli středověkým městem z pohledu první osoby a sledovali památky bez míření, ale tento tichý start byl skvělým okamžikem pro iOS, App Store a Epic Games. Ukázalo se, že vývojáři dokážou na smartphonu spustit obrovské a detailně zpracované části, a to pomocí Unreal Engine 3, který pohání některé z nejpopulárnějších her v éře konzol Xbox 360 a PS3. Zařízení podle vašeho výběru se najednou stanou pouze iPhone, iPad a iPod touch, pokud chcete získat přístup k mobilním hrám s ohromující grafikou. Demonstrace Citadel nepřišla na Android v roce 2013, téměř o dva a půl roku později. Demonstrace Citadel byla v té době průkopnická a pravděpodobně pomohla podpořit trend přinášející zážitky podobné konzole na herní platformu pro začátečníky. mobilní telefony. Když jsem to poprvé viděl, pamatuji si, že jsem měl okamžitě vyhodit svůj HTC Droid Eris z okna a koupit si místo toho iPhone.

Tato grafika vypadala ostře, ne-li ostřeji, než jaké v té době dokázaly systémy PS3 a Xbox 360.

Nakonec jsem to mohl otestovat na iPadu v obchodě s gadgety, ve kterém jsem v té době pracoval, a bylo působivé vidět vysoce kvalitní textury s dynamicky se měnícími rozměry a osvětlením, když vejdu do budovy. V jednom okamžiku došlo dokonce k odrazům. Hrál jsem hry, které v té době vypadaly lépe na PC, ale něco o zážitku z umístění na malém zařízení bylo magickým důkazem konceptu, který ve mně zanechal dojem, i když zábava z putování po Citadele ztratila svou přitažlivost. Po deseti letech se věci velmi liší. V současné době jsou Epic Games a Apple uprostřed vysoce postavené právní bitvy, která pravděpodobně bude mít vážný dopad na jejich vztah na silnici. Ve skutečnosti to již je: Apple minulý týden odstranil účet vývojáře Epic Games a zabránil všem uživatelům iOS a iPad v dalším stahování her Epic. To … divné narozeniny. To jsme pokryli. Situace je zatím široká, ale rychlá a špinavá časová osa spočívá v tom, že Epic chce obejít pravidlo nákupu v aplikaci Apple, které zabírá 30 procent každého nákupu. Apple pravděpodobně zahrnul některé aplikace, které musí tuto daň platit, pouze do seznamu povolených, z nichž jednou je Amazon. Epic není jedním z nich, takže se pokusil přidat daň na seznam povolených prodejem V-Bucks, měny Fortnite ve hře, na iPhone prostřednictvím hry a se slevou bez souhlasu společnosti Apple. ne méně.

Fortnite běžící na iPhone je něco, co teď nemůžete udělat. Foto: Amelia Holowaty Krales

Toto porušení pokynů Apple App Store způsobilo, že Apple odstranil Fortnite z App Store. Společnost Epic nadále žalovala společnost Apple a případ je nyní u soudu a pravděpodobně bude ještě nějakou dobu pokračovat. Nejnovější zprávou je, že vysoce očekávaná nová sezóna Fortnite, která zahrnuje vesmír postav Marvel, není k dispozici pro uživatele iOS nebo macOS. Hráči na Androidu si mohou hru stáhnout přímo z Epic a stáhnout si hru do svého zařízení, ale ani ti, kdo si hru nainstalují na své zařízení iOS, si aktualizaci nebudou moci nainstalovat.

O 10 let později jsme tady. Je to divné narozeniny Epic Citadel, dema, které vydláždilo cestu pro sérii Infinity Blade exkluzivně pro iOS (ačkoli hra byla původně navržena jako hra Xbox Kinect). Více nepřímo to otevřelo dveře řadě her běžících na Unreal Engine, včetně mnoha herních portů pro konzoly a PC, jako jsou BioShock a PUBG, aby se dostaly na iOS, které by jinak nikdy neměly. Citadel byla zlomovým bodem ve vnímání telefonů jako herní platformy – pokud jste si nestáhli žádnou z her Citadel nebo Infinity Blade, již je nebudete moci získat z App Store. Bohužel mizí v průběhu času, alespoň oficiálně. Zajímavé je, že Epic Citadel je stále k dispozici v Amazon App Store pro tablety Fire. Pokud žádný z nich nemáte, užijte si nádheru dema 2010 ve videu výše.