Přestože Brazílie zažije pokles HDP o 9,1%,…

Krize COVID19 ovlivňuje ekonomiky několika zemí; Francie, Itálie a Španělsko předpokládají pro rok 2020 dvouciferné snížení HDP. Očekávaný pokles v Brazílii je 9,1% s mírným zlepšením o 3 a podle nejnovějších údajů o 6% v roce 2021.

Čína, která předpovídá 1% růst jako země původu COVID-19, není jedinou výjimkou. Očekává se, že Guyana letos poroste o 52,8%, uvádí Mezinárodní měnový fond (MMF).

Důvod je na dně moře, kde byly v roce 2015 objeveny důležité zásoby ropy. Tento objev zrychlil růst HDP prostřednictvím investic, viz hybnost od roku 2015:

Guyanský hrubý domácí produkt (HDP). Zdroj: Světová banka.

Prognóza růstu pro rok 2020 však byla před novou krizí s koronaviry mnohem vyšší. V lednu se očekávalo, že Guyana ukončí rok zvýšením HDP o 86,5%.

Podle společnosti Exxon se ropné společnosti Exxon, Hess a CNOOC setkaly v lednu 2020, aby zahájily těžbu, a očekává se, že do roku 2025 vyprodukují 750 000 barelů ropy denně.

Navzdory snahám ministra financí země využít tyto investice na pomoc těžebnímu průmyslu, odhaduje MMF, že ropa bude během pěti let představovat 40% ekonomiky. Ale mohlo by to být požehnáním nebo kletbou.

Ropná kletba a zničení Guyany

Ne všechno je v Guyaně cenným uhlovodíkem. Na našeho malého souseda udeří kletba ve stejnou dobu, kdy země začíná dostávat velké investice a dostat se z chudoby.

Slavná ropná kletba je ekonomickým problémem, který postihuje mnoho zemí, které mají dostatek ropy nebo nějaké zásoby drahých kovů, aby mohly tuto zemi extrémně zbohatnout.

Proč by tolik oleje mohlo oslabit a zničit Guyanu?

Zaprvé, voda dinosaurů může oslabit ekonomiku. Množství ropy s sebou přináší hory dolarů, posiluje místní měnu a snižuje konkurenceschopnost regionálních produktů. Výsledkem je snížení ekonomické rozmanitosti země přesměrováním pracovní síly na ropný průmysl.

Dalším důsledkem, tentokrát ze strany vlády, je nárůst korupce a překročení výdajů. Ve skutečnosti jsme neměli ani pětiletý průzkum a země se stala nekonečnou jámou korupce.

„Korupce je v Guyaně velmi častá,“ řekl Troy Thomas, ředitel kanceláře Transparency International v zemi. Říká, že se „ropné kletby“ „velmi obává“.

Nadměrné výdaje, zdevastovaný průmysl a rozsáhlá korupce vytvářejí země jako Venezuela, „prokletá“ země s největšími zásobami ropy na světě.

Je to tedy konec Guyany? Ne, kolem této kletby jsou silnice. Mezi alternativy, které ekonomové doporučují, patří silné instituce zabraňující korupci, přísné daňové zákony a používání nadbytečných dolarů ve vzájemných fondech.

Výsledkem těchto výnosů bylo Norsko, jedna z nejbohatších zemí planety. Tito Skandinávci vytvořili fond, který vlastní 1,5% světového bohatství, a ovládají velkou část velkých technologických společností, jako je Facebook a Google.

Více jsme se dozvěděli o norském fondu v článku „Dozvíte se o 1 bilionovém fondu, který vlastní 1,5% světového bohatství.“

To bylo co-psaný s Neto G.

Cointimes Telegram Získejte nejdůležitější tržní novinky přímo ze svého mobilního telefonu bez nákladů. Zaregistrujte se zdarma