Střílejte a retušujte jako profesionál

Snapseed začal jako aplikace pro iPad v červnu 2011 a stal se aplikací roku pro iPad za pouhých šest měsíců svého života. V roce 2012 byla jeho reputace tak velká, že ji Google koupil. V polovině roku 2015 byl aktualizován na svou druhou verzi s mnoha funkcemi. Aktuálně máme verzi 2.1, kde vám ukážeme, jak upravovat fotografie ve formátu RAW.

Co je formát RAW?

Nejprve uděláme krátký úvod pro ty, kteří vidí, že jejich smartphony mohou také ukládat fotografie ve formátu RAW a nevědí, co to je. Srovnání s analogovou fotografií se jeví jako negativ digitální fotografie.

RAW je adjektivum z angličtiny, které znamená raw nebo raw a odkazuje na nezpracovaný obrázek. Často se označuje jako digitální negativ. Přípony vytvořeného souboru se mohou lišit. Nejběžnější formáty jsou DNG (Adobe), NEF (Nikon), DCR (Kodak) nebo CR2 (Cannon) a závisí na výrobci zařízení, které snímek pořizuje.

Některé smartphony podporují RAW. / © ANDROIDPIT

Tyto soubory obsahují všechna metadata, která senzor fotoaparátu obdržel v době pořízení fotografie. Když konečně máme soubor JPG, obraz se sníží na jednu barevnou hodnotu na pixel, zatímco ve formátu RAW stále ukládáme informace o všech barevných spektrech, která senzor v daném pixelu přijímá. S těmito daty je můžeme vyvážit podle našich představ, dokud nezískáme úplně nový obraz.

Pořizujte fotografie ve formátu RAW

JPG + RAW využívá technologii Android Lollipop, takže předchozí verze mohou být zapomenuty. Ačkoli to systém podporuje, ne všechny aplikace pro fotoaparáty od výrobců to podporují. Například LG G4 podporuje formát RAW ve své nativní aplikaci, ale potřebujete aplikaci, která může ukládat obrázky do formátu RAW, jako je manuální fotoaparát (0,10 EUR), fotoaparát FV-5 (2,99 EUR) na Galaxy S6 nebo bezplatnou AZ kameru.

LG G4 umožňuje pořizovat fotografie ve formátu JPG + RAW. / © ANDROIDPIT

AZ Camera – manuální profesionální kameraNainstalujte si na Google Play

Ruční fotoaparátNainstalujte si na Google Play

Fotoaparát FV-5Nainstalujte si na Google Play

Zpracovávejte RAW fotografie pomocí Snapseed

Pokud ji ještě nemáte, stáhněte si a nainstalujte aplikaci Snapseed zdarma z Google Play.

SnapseedNainstalujte si na Google Play

Otevřete aplikaci a vyberte obrázek, který chcete zpracovat, samozřejmě to musí být fotografie pořízená ve formátu RAW. Obrázek se otevře na obrazovce s názvem „Zobrazit“ a v pravém dolním rohu obrázku se zobrazí malý vodoznak, aby se zajistilo, že se jedná skutečně o obrázek RAW.

zhroutil se surový 01

Vyberte jej a začněte upravovat. / © ANDROIDPIT

Dotkněte se obrazovky a posunutím prstu nahoru nebo dolů vyberte parametr, který chcete změnit. Po výběru můžete hodnotu změnit pohybem prstu z jedné strany obrazovky na druhou.

Vyberte nahoru a dolů, změňte parametr do strany. / © ANDROIDPIT

Existuje osm parametrů, které můžeme změnit:

  • Výstava. Tento parametr způsobí, že obraz bude světlejší nebo tmavší.
  • Hlavní body. Nebo zvýraznění, jak je často známo, může vidět, co je za spálenými oblastmi.
  • Stíny. Jedná se o opak „zvýraznění“ s vylepšenými detaily stínů, ale buďte opatrní, protože může vydávat určitý šum.
  • Kontrast. Rozšiřte rozdíl mezi barvami.
  • Struktura. Zvýší detaily a zvýrazní rohy a hrany. Pokud to vezmeme do extrému, dává to drsný a neskutečný nádech.
  • Nasycení. Díky nim jsou barvy živější.
  • Teplota. Vyvíjejte teplé nebo studené barvy v závislosti na extrému, který si vybereme
  • Tón. Změňte odstín barev.

Můžeme kliknout na ikonu vpravo nahoře a zobrazit změny oproti originálu. Po stisknutí ikony se zobrazí původní obrázek. Jakmile jej uvolníte, zobrazí se obrázek s provedenými změnami.

Po vývoji můžete také použít filtry. / © ANDROIDPIT

Po dokončení vývojové verze klikněte vpravo na ikonu „vpravo“. Jakmile zde budete, můžete dát obrázku zbytek filtrů, které má Snapseed, a obrázek uložit. Můžeme získat všechny upravené, které chceme, z originálního RAW, je to jako opakovat fotografii, protože máme zápor.

Původní JPG. / © ANDROIDPIT

žvýkat syrové 05

Po silném vývoji je to trochu neskutečné. / © ANDROIDPIT

Využijete nové možnosti režimu RAW a Snapseed?