Zvyšuje se díky bezkontaktní platební technologii …

Jak pandemie COVID-19 pokračuje, provádějí pracoviště po celém světě rozhodující změny, aby byli lidé zdraví. V rámci tohoto úsilí se společnosti stále více obracejí na bezkontaktní platby, aby minimalizovaly kontakt s potenciálně kontaminovanými kartami a čtečkami karet. Bezkontaktní platby jsou možné primárně prostřednictvím NFC (Near Field Communication) nebo bankovních plateb. vysokofrekvenční identifikace (RFID). Technologie NFC je podmnožinou RFID používaných v aplikacích, jako jsou skenery v supermarketech. Informace RFID proudí ze štítku RFID do zařízení, které je čte, pouze jedním směrem, zatímco NFC nabízí obousměrný přenos dat pomocí integrovaných čipů, jako jsou chytré telefony a čtečky plateb.

Bližší pohled na technologii NFC

Čip NFC funguje jako součást požadovaného bezdrátového připojení. Čip se aktivuje, když je dostatečně blízko, aby přijímací zařízení rozpoznalo signál a dokončilo připojení. Zařízení kompatibilní s NFC by mělo fungovat na provozní frekvenci 13,56 megahertzů. Má také drátovou cívku a mikročip s nízkou spotřebou, který funguje jako anténa. Většina moderních smartphonů má technologii NFC, ale uživatel ji musí pro fungování čipu povolit. Nastavení telefonu obvykle zahrnuje možnost povolit nebo zakázat technologii NFC. V tomto případě, když je telefon aktivním zařízením, je produkt (například čtečka plateb) pasivním objektem a také se nazývá značka NFC. Štítek nepotřebuje napájení a pouze po aktivaci zařízení vstoupí do aktivního rozsahu. Když k tomu dojde, vytvoří elektromagnetická indukce ve značce proud. Aktivní zařízení vytváří magnetické pole smyčkou drátu, která doprovází telefonní čip.

Základní struktura přenosu dat pomocí NFC. Obrázek s laskavým svolením Rohde & Schwarz

Když se pasivní zařízení dostatečně přiblíží magnetickému poli aktivního zařízení, elektrony v drátové cívce pasivního zařízení začnou generovat proud, který odpovídá proudu vysílajícího smartphonu. Tento proces generuje výkon potřebný pro pasivní stroj a umožňuje mu synchronizovat se s telefonem a odesílat a přijímat data. Zařízení s podporou NFC nevyžadují k fungování Wi-Fi a není třeba je spárovat. Platby NFC zahrnují také čip zabezpečené položky chráněný aktivním čipem zařízení nebo digitální podpis spojený s cloudovým systémem. Mnoho analytiků tvrdí, že NFC je extrémně bezpečná možnost platby. I bez tohoto digitálního podpisu musí být hacker dostatečně blízko aktivního zařízení, aby umožnil technologii a umožnil přenos.

NFC Tech v akci

Technologie RFID funguje do několika stop, ale NFC funguje do pouhých několika palců. Někdy tato krátká vzdálenost vytváří omezení. Na druhou stranu zvyšuje bezpečnost tím, že vylučuje možnost, aby osoba omylem autorizovala platbu. Zařízení, které je aktivní v transakci NFC, nemusí nutně být telefon. MWallet 2GO, nový vývoj od NXP, nasadil tuto technologii na řemínek na hodinky. Uživatelé drží zápěstí blízko čtečky pasivních plateb. MWallet 2GO také nabízí ochranu dat a šifrování, které chrání lidi před širokou škálou možných typů útoků zaměřených na kompromitování osobních údajů.

Inteligentní pásek TWIN společnosti Montblanc obsahuje technologii NXP Wallet 2GO. Obrázek (upravený) s laskavým svolením NXP

NXP také předpokládá budoucnost, kde lidé budou využívat technologii NFC v inteligentních městech. Mohou jej například použít k placení za parkování nebo při vstupu do budov. Propagační materiály lze také použít jako pasivní zařízení. Například filmový plakát může mít nálepku s podporou NFC, která umožňuje osobě ukázat svůj telefon a získat informace. Další možností je použít NFC k přenosu dat mezi dvěma telefony. K dispozici je dokonce i tričko s názvem CashCuff, které umožňuje lidem platit zvednutím paží směrem k pasivnímu čtenáři, zatímco nosí oděv.

Slibná technologie

K platbám s podporou NFC dochází podstatně rychleji než k nákupu něčeho v hotovosti nebo kartou. Přenos dat je mnohem pomalejší než u jiných metod přenosu. Jeho maximální přenosová rychlost 0,424 megabitů za sekundu je méně než čtvrtina maximální rychlosti Bluetooth. S NFC bude brzy obeznámen i elektrotechnik, který primárně nepracuje na platební technologii. Tato technologie má velký potenciál a podporuje touhu spotřebitelů po bezproblémovém přenosu dat.


Máte zkušenosti s NFC? Jak si myslíte, že by tato technologie mohla v budoucnu ovlivnit návrhy zařízení IoT? Sdílejte své myšlenky v komentářích níže.