Co je to umělá inteligence a jak je klasifikována?  Každý dnes mluví o AI, ale ne každý z nás opravdu ví, co to je.

Co je to umělá inteligence a jak je klasifikována? Každý dnes mluví o AI, ale ne každý z nás opravdu ví, co to je.

Pokud v nás bude dominovat buď umělá inteligence Google, nebo umělá inteligence automobilů, nebo Siri, nebo Alexa nebo roboti, všichni o tom mluví a není divu. technologie ji používá už léta, ale Co je umělá inteligence ve skutečnosti a jak je klasifikována? A navíc, mohou nás stroje ovládat?

Rozpadáme se Nejjednodušší koncept, umělá inteligence, je inteligence prováděná stroji, aha, ale pokud se ponoříme trochu hlouběji, můžeme říci, že jde o umělou inteligenci. Odkazuje na simulaci lidské inteligence ve strojích naprogramovaných tak, aby myslely jako my a napodobovaly naše činy.. Ideální charakteristikou umělé inteligence je proto její „schopnost racionalizace a provádění akcí, které mají největší šanci dosáhnout konkrétního cíle“. Investtopedie.

Řekněme, že elektronické kalkulačky jsou nejzákladnějším ukazatelem umělé inteligence, ale ve skutečnosti se soběstačnost výroby strojů datuje již od Řeků a Ctesibia z Alexandrie (250 př. N. L.). výroba samoovládacího stroje, který dokáže regulovat voduPouze tento stroj byl racionální, ale nevytvářel logiku myšlení.

Bylo to ale Do roku 1956 byl termín „umělá inteligence“ vytvořen díky Johnu McCarthymu s odkazem na schopnost strojů, které lze programovat prostřednictvím počítače.

McCarthy to definoval takto:

„Inteligentní stroje, zejména věda a zvládnutí tvorby inteligentních počítačových programů.“

Spojení strojů a inteligence umožnilo filmu a sci-fi vytvořit nádherné utopické a dystopické světy kolem schopných strojů, které by mohly ukončit lidstvo, i když inteligentní roboti, jako jsou ti v Bostonu, již existují. Dynamika, stroje si nás nezískají přinejmenším v příštích 100 letech.

Obecná klasifikace umělé inteligence

(Foto: Pixabay)

Umělá inteligence je založena na principu, že lidskou inteligenci lze definovat tak, že stroj může snadno napodobovat a plnit úkoly od nejjednodušších po nejsložitější. Učení, uvažování a vnímání patří mezi cíle umělé inteligence.

Jak se tedy technologický pokrok skrývá, stejně jako evoluce člověka, ztrácejí platnost i předchozí odkazy na to, co chápeme jako umělou inteligenci. Proto Ctesibioova vodní pumpa, kalkulačky a jakýkoli stroj, který dokáže rozpoznat text, již nejsou považovány za umělou inteligenci.

V současné době se umělá inteligence stala složitější a k „krmení“ těchto strojů využívá interdisciplinární přístup. na základě matematiky, informatiky, lingvistiky a psychologiejen pro uvedení několika příkladů.

Takže můžeme mluvit o strojové učení a hluboké učení s odkazem na dva nejznámější způsoby, jak může počítač vytvořit svůj vlastní model myšlení. Věda ale obecně dělí umělou inteligenci do dvou širokých kategorií:

  • Slabá umělá inteligence. Tento typ AI zahrnuje systém navržený k provádění konkrétní úlohy. Mezi slabé systémy AI patří videohry jako Alexa a Siri.
  • Silná umělá inteligence. Tento typ AI plní úkoly, které jsou považovány za lidské. Jedná se o složitější a složitější systémy; Je naprogramován tak, aby zvládl situace, které možná budou muset vyřešit problémy bez lidského zásahu. Takové systémy lze nalézt v aplikacích, jako jsou samojízdná auta, nemocniční operační sály nebo roboti Boston Dynamics, nebo dokonce počítače, které se učí porazit šachového šampióna samy. Tato klasifikace zahrnuje: strojové učení a hluboké učení.

Rozdíl mezi strojovým učením a hlubokým učením

(Foto: Boston Dynamics)

Umělá inteligence se znovu vyvinula v 80. letech, kdy byly objeveny způsoby, jak se stroje mohly naučit; a je to strojové učení a hluboké učení.

Počítače začaly programovat algoritmy, aby je spojily a provedly akce. strojové učeníPozději s těmito kombinacemi bylo hledáno, že pouze stroje mohou navázat své vlastní učební vztahy prostřednictvím neuronových sítí. snaží se napodobit lidské uvažování (hluboké učení).

Bismart vysvětluje svůj blog takto:

“Strojové učení i hluboké učení napodobují metodu učení lidského mozku.” Jejich hlavní rozdíl je tedy v typech algoritmů používaných ve všech situacích, ale hluboké učení je více podobné lidskému učení v tom, že funguje jako neurony. Strojové učení má tendenci používat pokročilejší rozhodovací stromy a neuronové sítě s hlubokým učením. Oba se také mohou učit pod dohledem nebo bez dozoru. “

Tak, Můžeme si myslet, že umělá inteligence je základem pyramidy, následován strojové učení a den hluboké učení. To ale neznamená, že se nepoužívají pro různé úkoly. Vše závisí na potřebách, které je třeba uspokojit.

Umělá inteligence: diskuse

Umělá inteligence je pod kontrolou vědců i veřejnosti od jejího vzniku. A ne méně, protože jeho nevybíravé použití může vést k tomu, že to bude v určitém okamžiku zohledněno. lidé již nebudou potřební, protože stroje budou schopny plnit úkoly, které jsme dříve dělali.

Další strach spojený s umělou inteligencí je, že stroje mohou se dostat do soukromí lidí Nebo byl život tak automatizovaný, že jsme se stali zbytečnými.

To je důvod, proč technologičtí šéfové a odborní vědci jako Bill Gates nebo Elon Musk Obhájce celosvětové regulace používání umělé inteligenceTo není nepřiměřené, ale nakonec už víme, že to, co stojí za stroji, je v lidské mysli a my ne vždy myslíme ve prospěch ostatních.

Jinými slovy, technologie není etická vlastněAle člověk je a my jsme zodpovědní za jeho používání, takže je důležité zvážit, jaká bude budoucnost umělé inteligence v našem každodenním životě.