HTC Re Vive – Analýza jednoho z nejlepších objektů virtuální reality

Společnost HTC představila na MWC 2015 první verzi zařízení pro virtuální realitu Re Vive. Re Vive představuje ovoce spolupráce se společností Valve, jejímž cílem je přinést zařízení VR pro řadu HTC a zákazníky obecně. Stejně jako většina náhlavních souprav VR je to docela těžkopádné, ale zážitek je nepřekonatelný. Jedná se však o prototyp s některými ukázkovými ukázkami. Ochutnejte „novou realitu“ v naší praktické recenzi HTC Re Vive.

HTC Re Vive – dostupnost a cena

Datum zahájení komerční verze HTC Re Vive bude tento rok 2015 a vývojářská edice se očekává na jaře. Předpokládáme, že HTC vyzvedne baterie pro Re Vive, aby byla připravena včas na vánoční nákupy. Komerční verze Oculus vypadá, že uvidí světlo také o Vánocích, takže bude mít na výběr. Cena HTC Re Vive bude vydána na konci roku, ale můžete doufat, že od nynějška nebude levná. Mnoho lidí věří, že to bude stát více než 300 EUR.

AndroidPIT Přední senzory náhlavní soupravy HTC Vive VR

HTC Re Vive má 37 senzorů, které zaznamenávají vaši hlavu na cestách. / © ANDROIDPIT

HTC Re Vive – design a povrchová úprava

Nelze říci, jaká bude finální verze HTC Re Vive v této recenzi, protože to není nic jiného než prototyp, na kterém bude dále pracovat. Každopádně, stejně jako u většiny brýlí VR, to vypadá trochu jako potápěčská maska, i když překvapivě lehká, a to i s připojeným množstvím kabelů (konečná verze bude bezdrátová, ale v této fázi vývoje musíte mít k pasu připevněné hodně vodičů).

AndroidPIT na straně náhlavní soupravy HTC Vive VR

Popruhy HTC Re Vive jsou docela pohodlné. / © ANDROIDPIT

Zařízení je docela pohodlné s dalšími elastickými pásky na bocích a nahoře, které se mohou lišit v závislosti na verzi z konce roku. Zážitek z používání zařízení HTC Re Vive je také tak zábavný, že si ho dokážu představit, i když je to nepříjemné.

AndroidPIT Horní porty náhlavní soupravy HTC Vive VR

Odkazy HTC Re Vive, které by v komerční verzi mohly zmizet. / © ANDROIDPIT

Prototyp má dva USB porty a také HDMI port. Jak vše bude fungovat ve finální bezdrátové verzi a jaký druh připojení bude vidět. Verze pro vývojáře bude mít připojení pro sluchátka, ale konečná verze bude mít některá integrovaná zvuková zařízení.

Pohled zezadu na sluchátka AndroidPIT HTC Vive VR

Duální obrazovka odpovídá dvěma obrazovkám s rozlišením 1200 x 1080 pixelů. / © ANDROIDPIT

HTC Re Vive – Zobrazit

HTC Re Vive se nebude synchronizovat se žádným smartphonem, jako je tomu u Samsung Gear VR s Galaxy Note 4. Re Vive má uvnitř helmy dva samostatné objektivy, které nemusí mít dostatečné rozlišení pro některá ukázka, ale jak říká HTC, Re Vive je spíše pro ponoření a přesnost, nejen pro rozlišení obrazu. A Re Vive driftuje hodně.

Po nošení brýlí se vaše oči rychle přizpůsobí zornému poli a ignorují vynechané „hrany“, které vás uvězní ve světě virtuální reality, který se otevírá přímo před vaší tváří. Někdy můžete vidět „pixely“ založené na ukázce (myslím, že některé z nich snížily kvalitu, aby byla co nejplynulejší), HTC říká, že je ekvivalentní obrazovce s rozlišením 1200 x 1080 před každým okem, 90 snímků za sekundu. Zbývající specifikace HTC Re Vive jsou v současné době neznámé.

O nejnovější verzi HTC Re Vive zatím není známo mnoho. / © ANDROIDPIT

HTC Re Vive – software

Výstaviště mělo velikost místnosti a vaše pohyby byly sledovány několika infračervenými laserovými senzory umístěnými na obou stranách místnosti. Re Vive se připojuje k počítači, na kterém je software spuštěn postupně. HTC uvedl, že je teoreticky možné prostor virtuální reality mnohem zvětšit, jediným omezením by byla přesnost laserů. Budete potřebovat pokoj ve svém domě, abyste se ponořili do virtuální reality nebo odstranili veškerý nábytek pokaždé, když to budete chtít vyzkoušet.

HTC Re Vive má dva ovladače, které poskytují hmatovou zpětnou vazbu pro každou ruku, i když nevíme, jestli budou v komerční verzi. Tyto ovladače zahrnují spoušť pro střílení her, joystick s palcem řízeným výběrem a pohodlně padnou do ruky. Litujeme, nepodařilo se nám pořídit fotografie demo místnosti nebo ovladačů.

Sluchátka AndroidPIT HTC Vive VR v dohledu

I když je ti to jedno, vypadáš s tím na tváři trochu hloupě, ale není to nic ve srovnání s okamžikem, kdy začneš bláznit rukama. / © ANDROIDPIT

Kvůli odlišnému demu se nemůžete dívat na své bezvládné osamělé ruce, sevření drápy robota nebo cokoli plovoucí ve vesmíru. Všechno je překvapením, když se podíváte nahoru nebo dolů kolem sebe, je to zábava. Je docela divné nenajít své tělo, když se díváte dolů, ale překvapivě to není tak divné, jak si možná myslíte – budoucnost mozků ve sklenicích už pro mě není důležitá. HTC Re Vive vás přiměje věřit tomu, co vidíte.

Některá ukázka jsou skvělá, například ta vás vezmou pod vodu (poprvé, co to zažijete), pixely slábnou a vše, co kolem sebe vidíte, je svět pod mořem. Nejprve stojíte na palubě potopené lodi, abyste si dali pevný referenční bod, a poté je pocit potápění velmi podobný skutečnému potápění. A budete překvapeni nejen šokem, který zasáhne tu obrovskou velrybu, kterou jste neviděli, když se blížíte, ale také objevením množství detailů, které se dříve zdály pixelované.

Další ukázky, například vaření, jsou kreslenější a mají mnohem nižší rozlišení. I v ukázkách, kde obrázky nejsou dokonalé, se vaše vize rychle přizpůsobí, zážitek je jako dívat se na svět s trochou prachu ve slunečních brýlích.

AndroidPIT Přední horní část náhlavní soupravy HTC Vive VR

HTC vydá mnohem hezčí komerční verzi, než je tato. / © ANDROIDPIT

V mé recenzi mě ukázky Re Vive provedly řadou různých scénářů. Zahrnuje klidné plavání na palubě potopené lodi s rybami, rejnoky a obří velrybou, přípravu různých pokrmů s recepty v kuchyni, sledování bitvy mezi armádou za bojištěm. žoldnéři obklopující opevněnou pevnost (velmi podrobně, se schopností naklánět se a stát blízko akce, dokonce vidět, jak se ze země vynořují napůl pohřbené kostry); a rychlou stáž v opravně robotů.

K dispozici bylo také malířské demo, kde můžete kreslit trojrozměrně ve vzduchu pomocí různých štětců, efektů a barev a poté komunikovat se svými výtvory. Kreslení s ohněm v prostoru a následné sledování ve 3D bylo velmi příjemným zážitkem při mé práci a procházení. Svá díla můžete také poslat svým přátelům v komerční verzi. Aby to bylo možné, budete potřebovat vysoce kvalitní grafickou kartu a možná i seriózní PC hraní, abyste to všechno mohli spustit.

HTC Re Vive – výkon

Během kontroly jsem zaznamenal občasné zpoždění nebo závady, ale mějte na paměti, že se jedná o demo software a hardware. Zážitek ze zařízení HTC Re Vive byl každopádně velmi působivý. Plynulost a přesnost senzorů a ovladačů byla neuvěřitelná a byla předzvěstí dobré komerční verze. Ovládací prvky jsou také velmi intuitivní a snadno použitelné.

HTC Re Vive: 37 senzorů, dvě infračervené kamery a spousta operací. / © ANDROIDPIT

První rozhodnutí

Už nyní je mimořádné, jak dobrý je prototyp. HTC není první společností, která vám přijde na mysl, když si myslíte o virtuální realitě, ale bude to brzy. Partnerství s Valve přináší do projektu skvělé postřehy týkající se VR a doufám, že HTC dokáže vyrobit komerční kus hardwaru.

HTC Re Vive bude potřebovat určitý výpočetní výkon a bude stát ruku a nohu, takže nebude pro každého. Nicméně, jak tomu bylo u herních konzolí, které byly dříve extrémně drahé, stane se HTC Re Vive zařízením, které by každý chtěl vlastnit bez ohledu na cenu. Proveďte test a řekněte, pokud ho nechcete.