Jak se vyhnout trojským koním ve vašem smartphonu?

Ne každý má nejnovější verzi systému Android se všemi bezpečnostními opravami. Nejoblíbenější chyby zabezpečení jsou obvykle opraveny na všech dostupných zařízeních, ale pokud se váš terminál na delší dobu přestal aktualizovat, může být zranitelný. Zde uvidíme, jak se vyhnout trojským koněm a jinému malwaru.

Bezpečnostní skener Bluebox

Díky této aplikaci můžeme zjistit, zda je naše zařízení Android infikováno nějakým typem spywaru. Prohlížeč Bluebox je poměrně jednoduchý a je založen na třech problémech: bezpečnostní oprava, neznámé zdroje a analýza aplikací.

Informace o opravných aktualizacích, oprávnění k instalaci neznámých zdrojů a skenování škodlivých aplikací. / © ANDROIDPIT

Díky této aplikaci můžete na první pohled zjistit, zda je vaše zařízení aktuální, s nejnovějšími bezpečnostními opravami a skenováním škodlivého kódu v aplikacích. Také vás upozorní, pokud je povolena možnost instalace aplikací neznámého původu.

Bezpečnostní skener BlueboxNainstalujte si na Google Play

Tvrdohlavý trojský zabiják

Jedná se o další aplikaci, která sleduje váš smartphone a hledá všechny druhy trojských koní. Pokud nějaký najdete, můžete jej odebrat. Na Google Play si můžeme přečíst svědectví několika uživatelů, kteří byli zasaženi trojským koněm, který jim znemožnil život, a této aplikaci se to podařilo vymýtit.

Vyhněte se trojským koním 02

Skenování trojského koně. / © ANDROIDPIT

Tato aplikace pochází z vývojářského studia Cheetah Mobile (AppLock & AntiVirus), stejného studia, které vytvořilo CM Security.

Tvrdohlavý trojský zabijákNainstalujte si na Google Play

Tipy, jak se vyhnout virům

Prevence je lepší než léčba a využití všech těchto problémů se zranitelností. Myslím, že by bylo vhodné napsat několik tipů na ochranu vašeho Androidu před viry, trojskými koni nebo malwarem. Náš smartphone může ukládat spoustu dat a cenných informací, a pokud se dostane do špatných rukou, mohl by nás hodně zranit.

Virus AndroidPIT 3

Buď opatrný! Viry v dohledu. / © ANDROIDPIT

Odkazy s WhatsApp nebo SMS

Někdy dostáváme odměnu, zprávu, nabídku nebo upozornění, že je naše zařízení v nebezpečí, a to prostřednictvím aplikace jako WhatsApp nebo přímo prostřednictvím SMS. Důvody jsou různé, ale to, co nakonec hledají, je kliknout na přiložený odkaz. Tento odkaz je obvykle nebezpečný. Vyhněte se zadávání těchto typů odkazů za každou cenu, protože obvykle instalují virus, trojského koně nebo jiný typ malwaru.

Původ aplikací

S aplikacemi, které nepocházejí z Google Play, byste měli být velmi opatrní. Pokud aplikace nepochází z oficiálního obchodu Android, pravděpodobně budete muset povolit možnost „Povolit neznámé zdroje“, což může představovat bezpečnostní riziko. Vždy se snažte zjistit původ dané aplikace a neinstalujte APK, jehož vývojář není znám.

Oprávnění ke čtení

Může se to zdát hloupé, ale je to důležitější, než si myslíte. Pokaždé, když si stáhnete aplikaci, pečlivě si přečtěte její oprávnění, i když to uděláte z Google Play. Jak je známo, obchod Google také obsahuje nějaký malware. Obvykle, když jsou takové chyby zjištěny, Google aplikaci okamžitě odinstaluje.

Pokud jsou některá z oprávnění, která čteme, podezřelá, je lepší aplikaci neinstalovat; Tímto způsobem můžete získat přístup k některým soukromým údajům.

Nainstalujte si antivirový program

Neškodí ani instalaci antiviru. Existuje několik aplikací (zde doporučujeme Antivirus). Mnoho z nich brání infekci a také odstraňuje trojského koně nebo malware pro případ, že už je v našem systému inkubujeme.

Doporučuje se také chránit náš smartphone nějakým druhem zámku, jako je vzor nebo PIN. Nikdy nevíte, kdo může váš smartphone používat v době nedbalosti. Nakonec se důrazně doporučuje, abyste vždy aktualizovali všechny programy a systém.

Už jste byli nakaženi trojským koněm?