Jak vyčistit a odstranit viry z tohoto počítače?

Pochopení, že váš počítač nebo notebook mohl být infikován virem nebo malwarem, je alarmující, ale při odstraňování viru z počítače je třeba postupovat opatrně, což je rychlejší a snazší než dříve.

Jak zjistím virus v počítači?

Není vždy jasné, že je váš počítač napaden virem. Zde jsou některé varovné příznaky, že na vašem PC nebo notebooku můžete mít virus:

 • Velmi pomalý počítač
 • Vyskakovací zprávy, které se objevují najednou a je těžké se jich zbavit počítačových programů, které neznáte nebo které jste spustili sami.
 • Zvuk pevného disku můžete kdykoli slyšet v pohybu
 • Jakýkoli z těchto příznaků může být způsoben virem.
 • Pokud trpíte dvěma nebo třemi současně, je to jasný důkaz, že máte virus.
 • Stáhněte si antivirový program, pokud jste tak ještě neučinili. (Můžete si stáhnout bezplatný antivirus AVG a spustit jej během několika minut.)

Jak úplně odebrat virus z tohoto počítače?

 • Část první: Vstupte do nouzového režimu

To provedete vypnutím a opětovným zapnutím počítače. Jakmile něco na obrazovce uvidíte, stiskněte opakovaně tlačítko F8.

Tím se otevře nabídka Rozšířené možnosti spuštění. Odtud vyberte Nouzový režim se sítí a stiskněte klávesu Enter. Prozatím odpojte počítač od Internetu.

 • Část druhá: Odstranění dočasných souborů
 1. V nouzovém režimu.
 2. Dočasné soubory byste měli mazat pomocí nástroje pro čištění disku.
 3. Přejděte do nabídky Start
 4. Všechny programy (nebo pouze programy)
 5. Příslušenství
 6. Systémové nástroje
 7. Vyčištění disku
 8. Procházejte seznam souborů k odstranění a vyberte Dočasné soubory.
 9. Odstranění těchto souborů může zrychlit antivirovou kontrolu, kterou se chystáte provést, a dokonce odstranit virus, pokud je naprogramován tak, aby se spustil při spuštění počítače.
 • Část třetí: Stáhněte si antivirový program

Existují dva typy skenerů, které dokážou detekovat nebo odstranit počítačové viry a malware.

Skener v reálném čase, jako je AVG AntiVirus ZDARMA, při používání počítače kontroluje viry na pozadí.

Skener operačního systému na vyžádání, jako je Microsoft Safety Scanner, je nutné spustit ručně pokaždé, když o skenování požádáte.

K odstranění viru z počítače může být nutné použít oba typy skenerů. Pokud tedy nemáte nainstalovaný antivirový program, nyní je čas se znovu připojit k internetu a stáhnout si jej.

I když se nemůžete připojit k internetu, můžete si přesto stáhnout bezpečnostní skener Microsoft, protože jste počítač spustili v nouzovém režimu se sítí.

 • Část čtvrtá: Vyhledejte viry

Nejprve spusťte prohlížeč na vyžádání a poté prohlížeč v reálném čase. Jeden z nich by měl být schopen identifikovat a eliminovat virus. Spuštění obou prohlížečů však zvyšuje vaše šance na úspěch.

Některé viry musí být odstraněny ručně. Toto byste měli vyzkoušet, pouze pokud máte zkušenosti s používáním registru Windows.

Budete vědět, jak prohlížet a mazat systémové a programové soubory. Pokud si nejste jisti, obraťte se na IT profesionála, který se specializuje na odstraňování virů.

 • Část pátá: Obnovte nebo přeinstalujte poškozený software nebo soubory.

Za předpokladu, že kontrola detekuje a odstraní virus, budete možná muset přeinstalovat všechny soubory nebo programy poškozené virem.

To je místo, kde se zálohy hodí a důrazně doporučujeme, abyste je vytvářeli pravidelně.

 • Sekce šest: Vylepšete svoji obranu

Aktualizace antivirového softwaru pomůže chránit váš notebook nebo počítač před viry a malwarem. Je důležité jej neustále aktualizovat, protože se neustále vytvářejí nové viry.

Takže i když jste si antivirový software koupili před měsícem, možná budete potřebovat aktualizaci hned teď. Podívejte se na antivirová řešení AVG.

 • Část sedm: Vytvořte zálohu

Pravidelně publikujte své soubory a ukládejte je na externí pevný disk. To může pomoci zabránit ztrátě důležitých informací v případě jiného viru.